fbpx

אולי יעניין אותך גם

מה זה כפל ביטוח והאם ניתן להימנע ממנו?

התופעה של כפל ביטוחים (או "כפל ביטוח" או "כפל תשלומים") היא תופעה בעייתית ומכעיסה, הגורמת ללקוחות רבים לשלם כסף רב מבלי לקבל עבורו תמורה כלשהי.

במדריך הזה נסביר מהו כפל ביטוח, מתי הוא קורה ואיך ניתן להימנע ממנו ולחסוך על הדרך לא מעט כסף.

קרא עוד »

ביטוחי בריאות: איך לבחור נכון ואיך להימנע מכפילויות

במקרים רבים אנחנו מסתמכים על סוכן הביטוח שלנו, וכעבור כמה שנים מתגלים ביטוחים שלא זכור לנו מתי רכשנו ולמה. איך מחליפים פוליסה, איך מחשבים מחיר ובכלל – איך נבצע זאת בעצמנו?

ביטוחי בריאות נחשבים לאחת ההוצאות הגבוהות ביותר למשפחה. ולא מדובר רק בהוצאה גבוהה: בדיקות שעושים הרגולטורים השונים מפעם לפעם, מגלות שיש שפע של ביטוחים כפולים, יקרים, ומיותרים. ביטוחי בריאות הם ביטוחים חשובים מאוד. אולם, כמו כל מוצר ביטוחי, הם צריכים להיות תואמים לצרכים שלנו וצריך לעדכן אותם מעת לעת. עם זאת, לרובינו יש כבר תיק ביטוחי בריאות קיים, אז איך אפשר לדעת מה צריך ומה לא…

לרובינו יש כבר תיק ביטוחי בריאות קיים, אז איך אפשר לדעת מה צריך ומה לא… (אילוסטרציה: Shutterstock)

ביטוח כפול

איך יודעים אם יש ביטוח כפול? בשלב הראשון נכנסים לאתר הר הביטוח, שמרכז את כל מידע הביטוח במקום אחד. חשוב לשים לב לא להתבלבל עם מודעות, פרסומות או אתרים מתחזים המעוניינים לקבל את פרטי הגישה שלנו להר הביטוח – פשוט להיכנס בתוצאות החיפוש לאתר שמסתיים בסיומת "gov.il".
בהר הביטוח ניתן לראות כיסויים שמופיעים בשמות דומים: יותר מפעם אחת כיסוי לתרופות, השתלות, או תאונות אישיות – כאשר בכל הפוליסות מופיעים מספרים שונים. במקרים רבים מתגלה ביטוח שלא זכור לנו מתי רכשנו ולמה, או ביטוח שרכשנו מזמן ואנחנו לא בטוחים שעדיין נחוץ. צריך לזכור שמצבנו לאורך החיים משתנה עם השנים ואיתו גם עלות הביטוחים שהולכת ומתייקרת, כך שאחת לכמה שנים כדאי לבדוק האם אנחנו מכירים את מה שרכשנו או האם אנחנו עדיין צריכים אותו.

כעת נצלול לעומק הפוליסות: אפשר לעשות זאת לבד או באמצעות ייעוץ וסיוע מקצועי מיועץ או מסוכן ביטוח. היו ערים לכך שהסוכן מקבל תגמול עבור פוליסת הבריאות שלכם, כך שאם הוא מכר לכם אחת ולא את השנייה, הבינו היטב מה הסיבות לביטול פוליסה זו ולא אחרת. בקשו להבין מה ההבדלים בין הפוליסות השונות שיש לכם באותו תחום – האם הם נובעים מוותק? האם בפוליסות הוותיקות יותר יש זכויות שכבר לא קיימות בחדשות? האם הפוליסות החדשות כוללות כיסויים של טיפולים חדשניים שלא נכללים בוותיקות? האם באלו החדשות יש החרגות בגלל מצבכם הרפואי, שאינן קיימות בפוליסות הוותיקות? וכמובן, מה המחיר ומה היקף הכיסוי של כל אחת מהן. על בסיס זה החליטו איזו לבטל. בדקו האם יש אופציה שלישית, טובה וזולה יותר, ובמקרה שהחלטתם להחליף פוליסה קיימת בחדשה ודאו שאין בעיות בחיתום הרפואי בפוליסה החדשה לפני שאתם מחליפים.

מחיר: שימו לב להנחות

לעיתים, גם כשאין ביטוח כפול, הביטוח פשוט יקר. אבל כיצד ניתן לבדוק האם הביטוח אכן יקר? רשות הפיקוח על הביטוח מפרסמת מחשבוני ביטוח בתחום הבריאות, בהם ניתן לראות את "הצעת המדף" שלכם, כלומר, לפני הנחות. השוו את התעריף שאתם רואים בהר הביטוח, לתעריף המדף במחשבון, הפרקטיקה הנהוגה היא שהנחת הביטוח ניתנת מהצעת המדף, כאשר בחלק מהמקרים מדובר בהנחות לשנים הראשונות, ובחלק לכל חיי הפוליסה. מומלץ להסתכל על המחיר לטווח ארוך, ואף להעדיף הנחות קטנות אך לכל תקופת הביטוח, מאשר הנחות גדולות לשנה או לשנתיים ראשונות.

רפורמה בביטוחי הבריאות

בקרוב תפורסם רפורמה בביטוחי הבריאות, שתכלול פוליסה אחידה לקטסטרופות, השתלות, ניתוחים בחו"ל ותרופות שאינן בסל הבריאות. הפוליסה תהיה ניתנת להרחבה עם ניתוחים בארץ או עם ניתוחים משלים שב"ן, בהשתתפות עצמית אחידה בסך ₪8,000, הרחבה אמבולטורית, כתבי שירות ועוד…
את ההרחבות ניתן יהיה לרכוש מחברת ביטוח אחרת. התנאי להרחבה יהיה קיומה של פוליסת בסיס. מה שיפתח את התחרות בין חברות הביטוח. לצורך הגנה מושלמת מומלץ לרכוש פוליסה לגילוי מחלות קשות. אנו ממליצים לבצע את הבדיקה והשינויים מול סוכני הביטוח.

המידע מוגש כשירות לציבור מטעם MediWho – מינוי ששווה בריאות וכסף!